Robotik Nedir ?

Günümüzde ve yakın gelecekte robotlar hayatımızda çok önemli roller oynayacaktır. Birçok sektör hızla robotlara yönelmeye ve onları yoğun bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Robotlar giderek karmaşık bir hal almaktadır. Bu yüzden bunları oluşturacak genç beyinlere gelecekte çok ihtiyaç duyulacak.

Çocuklar çevresinden edindikleri deneyimlerle zihinleri yenilik ve fikirlerle dolu doğal öğrencilerdir. Bilim ve teknoloji herkes içindir ve genç yaşlarda ileri düzeyde pratik yapmaları verimliliklerini arttırmalarına yardımcı olacaktır. Robotik, birçok alanda pratik yapmaları, elle öğrenmelerini, fizik, matematik, tasarım, inşaat, yapılar, mühendislik, programlama ve daha birçok alanda çoklu becerilerinin gelişmesini sağlar. Çocukların Bilim, Matematik ve Teknoloji alanına yönelmesinin en mükemmel yoludur. Okullarda araştırma tabanlı öğrenmeye, keşfetmeye, icatlar yapmaya, yaratıcılığını ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Ayrıca Ulusal ve uluslararası düzeyde Robotik yarışmalarında yeteneklerini sergileme fırsatı sunuyoruz.

-Geleceğe hazırlar. Programlamayla tanışmayı ve ileride birçok sektörde iş fırsatları bulmayı sağlar. Günümüzde ve gelecekte programlamayla ilgilenen insanlar en çok kazanan meslek gruplarındandır.

-Yurtdışı fırsatları sunar. Gelişmiş ülkelerde birçok mühendis ve programcı açığı vardır ve başka ülkelerden yetenekli programcıları ülkelerine çekmek için birçok fırsatlar sunmaktadır.

-Yaratıcılığı arttırır. Yalnız derslerinde değil, sosyal hayatında da sorunları çözmeye ve yeni çözümler bulma konusunda yardımcı olur.

-Oyun oynarken öğrenebilir. Robot yapımı ve programlaması çocukların oyun ihtiyacını eğlenceli bir şekilde karşılamaya yarar. -Çocuklara hayal kırıklıklarını inovasyona çevirmeyi öğretir. Robotik ve programlama ilk bakışta karmaşık ve zorlu gelebilir fakat çocukların yaratıcılıkları ve yenilikçi yaklaşımlarıyla başarının somut bir örneğini yaşayabilirler.